Antu (Alfa Naftil Tyoure) Zehirlenmesi

Antu (Alfa Naftil Tyoure) Zehirlenmesi
Tanım

ANTU, fare mücadelesinde kullanılan gri, mavi renkli tatsız ve kokusuz, suda çözünmeyen bir kimyasal maddedir. Fareler için hazırlanan tuzak yemlerine katılarak kullanılır.

Kedilerde sık karşılaşılan bir durum değildir ancak hazırlanan bu tuzak yemlerinin yenilmesi sonucunda veya zehiri almış farenin yenilmesi sonucunda zehirlenme görülebilir.

Gelişimi nasıldır?

Oral yolla alınan zehirin sindirim kanalından emilimi çok hızlıdır. Zehirin alınmasından sonra yaklaşık bir saat içinde zehirlenme belirtileri görülebilir. Ancak kedilerde direk alım nadirdir. Erken müdahale ile kurtulma şansı daha yüksek olabilir.

ANTU kusma merkezini etkileyerek kusmaya neden olur. Kusma ile zehir dışarı atıldığından emilecek miktarın azalması fayda sağlar.

Alınan zehirin sindirim kanalından emilimini takiben ilk gelişim akciğerlerde hücresel geçirgenliğin artmasına bağlı olarak akciğer ödeminin oluşmasıdır. Ödem şekillenmesini takiben hava yollarına sızan exudat nedeniyle soluk alıp verme güçleşir. Bunun sonucunda oksijen yetersizliği ve buna bağlı metabolizmalarda aksamaların şekillenmesi nedeniyle asfeksi (solunum güçlüğü) ve koma sonucu ölüm şekillenir.

Klinik belirtileri nelerdir?

Başlangıçta kusmalar görülebilir. Bu devrede huzursuzluk ve halsizlik gibi belirtilerde izlenebilir. Kusmaları takip eden en belirgin bulgu solunum güçlüğüdür. Nabız hızlıdır, sallantılı bir yürüyüş ve kasılmaları takiben iyice halsizleşir ve yerden kalkamaz. Vücut ısısında düşme, öksürük, kanlı ve köpüklü burun akıntısı, deride küçük kanama odakları ilerleyen dönemlerde gözlenebilen belirtilerdendir. Ayrıca mukozalarda oksijen yetmezliğine bağlı olarak siyanozlar belirginleşebilir.

Bu klinik belirtilerin görülmesini takip eden koma halinde ağız ve burundan köpüklü sıvı gelebilir. Genellikle bu devreyi takiben ölüm şekillenir.

Sonuç

ANTU’ya karşı duyarlılık yönünden hayvan türleri arasında fark olduğu gibi zehirin miktarı, yaşı ve kolay kusabilmesi gibi pek çok faktör zehirliliği üzerine etkin rol oynamaktadır. Kedilerin zehire olan duyarlılığı daha azdır. Yani zehirlenme belirtilerinin gözlenebilmesi için yüksek miktarlarda alınması gerekir.

Etkin bir antidotu olmadığından erken müdahale ile zehirin vücuttan uzaklaştırılması tedavide önemlidir.