Eclampsia (Gebelikde Kalsiyum Yetmezliği)

Eclampsia (Gebelikde Kalsiyum Yetmezliği)
Hastalığın tanımı

Dişi köpeklerde gebelik patolojisi olarak tanımlayabileyeceğimiz bir metabolizma hastalığıdır.

Doğumdan önce veya sonra şekillenebilir. Ancak özellikle laktasyon döneminde şekillenme oranı daha yüksektir. Tüm köpek ırklarında görülebilmesine karşın özellikle küçük ve orta ırk köpeklerde daha sık görülür.

Hipokalsemi ile karekterize olan hastalığın oluşumu vücudun kalsiyum metabolizmasının bozulması sonucudur. Doğumu izleyen ilk haftalarda süt salgısının artışı ile vücudun kaybettiği kalsiyumu sağlayamaması sonucu gelişir.

Hipokalseminin geliştiği durumlarda doğum sancıları daha yetersiz olacağından doğum süreci yavaş ilerler. Bu nedenle doğumun seyri sırasında dikkatli bir gözlem erken teşhis için gereklidir.

Hastalığın belirtileri nelerdir?

Huzursuzluk, sık soluma ve salya artışı ile başlayan klinik semptomları titremeler, dengesizlik ve bacaklarda sertleşmeler izler. Beden ısısı artar, bacaklar gergindir ve anne yerden kalkamaz. Pupillalar genişler ve mukozalar hiperemik bir hal alır.

Hastalıkdan nasıl korunabiliriz?

Gebelik ve laktasyon döneminde annenin beslenmesine çok dikkat edilmelidir. Kalsiyum yönünden dengeli mamalar ile beslenmesi hastalıktan korunma açısından önemlidir.

Ancak dikkat edilmesi gereken konu aşırı kalsiyumun da metabolizma üzerine olumsuz etkiler yapabileceğidir. Özellikle gebelik döneminde aşırı kalsiyum paratiroid hormonunun salgılanmasını baskılayabilir.

Sonuç

Genellikle medikal bir tedavi ile iyileşme sağlanabilir. Ancak geç kalınan ve konvulsiyonların artmış olduğu durumlarda spazmlar, nabız artışı ve taşikardi şekillenmesi sonrası ölüm görülebilir.

Belirtilerin görülmesi ile birlikte yavruların anneden ayrılarak elle beslenmesi gerekir. Tedavide kalsiyum takviyesi şarttır. Sakinleştirici, kas gevşetici ilaçlar ile kasılma ve titremeler önlenebileceği gibi laktasyonu durdurucu ilaçlar ile de olumlu sonuçlar alınabilir.

Hipokalseminin hafif seyrettiği durumlarda kendiliğinden iyileşme görülebilir.