Kuyruk Felci

Kuyruk Felci
Hastalığın nedeni nedir?

Genellikle travmalara bağlı olarak kuyruğun hareketini sağlayan sinirlerin zarar görmesi nedeniyle ortaya çıkar.

Özellikle kuyruk omurları veya omurların kuyruğa yakın son bölümünde meydana gelen kırıklarda sinirlerin zarar görmesi kuyruk felcinin oluşumunda en önemli nedenlerden biridir. Ayrıca kuyruğun ezilmesine bağlı olarak da şekillenebilir.

Hastalığın gelişimi nasıldır?

Omur kırıklarına bağlı gelişen olaylarda arka bölümü uyaran diğer sinirlerin de zarar görme olasılığı yüksektir ve bu nedenle çoğunlukla arka bacaklarda, anüs ve idrar kesesi sfinkterlerinde (büzücü kaslar) felç olayları ile birlikte görülme oranı yüksektir.

Bu vakalarda genellikle gelişim pek iyi değildir ve arazlar kalıcı olabilir.

Hangi ırklarda daha çok görülür?

Özellikle ırka bağlı bir yatkınlık söz konusu değildir. Ancak Boxer, Dalmatian gibi hareketli ve uzun kuyruklu köpek ırklarında ezilmelere bağlı olarak daha sık rastlanılan bir durumdur.

Hastalığın belirtileri nelerdir?

Kuyruğun hareketsiz olarak arka bacakların arasında duruşu gözlenebilen en önemli belirtidir.

Tuvaletini yaparken dahi kuyruğu kaldıramaz bu nedenle kuyrukta kirlenmeler oluşur. Kuyruğu kaldırıp bırakıldığında dirençsizdir ve hemen düşer.

Röntgen bulgularında omurlarda kırığın varlığı söz konusu ise teşhisi destekleyen önemli bir bulgu olarak değerlendirilebilir.

Sonuç

Sinirlerde oluşan hasar ileri boyutta değilse sinirin kendini yenileme olasılığı vardır.

Ancak ileri boyutta bir hasar özelliklede omur kırıkları tespit edildi ise en uygun tedavi operatif olarak kuyruğun alınmasıdır. Aksi taktirde yaralanmalara bağlı enfeksiyonlar veya gangren gelişebilir.