Myositis Eosinophylica

Myositis Eosinophylica
Hastalığın nedeni nedir?

Sadece köpeklere özgü bir hastalıkdır. Yüz kasları ile çene kaslarında yangıya ve hasarlara neden olur.

Oluşum nedeni yüz ve çene kaslarının yangılanmasıdır. Ancak bu yangının oluşma nedenleri henüz tam olarak bilinmemektedir.

Hastalığın gelişimi nasıldır?

Çene kaslarında akut olarak başlayan daha sonra kronik bir hale dönüşen hastalık yayılmacı bir karekter izleyerek omuz ve bacak kaslarında da atrofilere neden olabilir.

Kaslarda atrofilerin başlaması ile birlikte klinik tablo ağırlaşarak titreme krizlerinin sıklaşmasına neden olur.

Hastalığın belirtileri nelerdir?

Gözle görülebilir bulgulardan en önemlileri çiğneme kasları ve yüz kaslarında şişkinlik, hassasiyet, sertlik gibi yangı belirtileri ve titreme ile başlayan nöbetlerdir.

Ağrı nedeniyle çiğneme işlemi güçlükle yapılabilir ve çoğunlukla yemek yemekten kaçınılır. Bu nedenlere bağlı olarak ilerleyen durumlarda kilo kayıpları oldukca belirgin hale gelir.

Çok ilerlemiş kronik olaylarda omuz ve bacak kaslarında da zayıflamalar olabilir. Bu dönemde ağız tamamen kapalıdır ve açmak hemen hemen imkansızdır. Genellikle nöbetler daha sık tekrarlanır.

Çene kemiklerinin eklem bölgesi şişkin ve belirgindir.

Sonuç

Hastalığın kesin teşhisi için laboratuar bulguları şarttır. Hastalık genelde tedaviye inatcıdır ve çoğunlukla da imkansızdır. Ancak yapılan uygulamalar hastalığın sonuçlarını biraz daha geciktirebilir.