Othaemotom (Kulak Kepçesinde Kan Toplanması)

Othaemotom (Kulak Kepçesinde Kan Toplanması)

Hastalığın nedeni nedir?

Kulak kepçesinin derisi ile kıkırdak arasında kan ve lenf sıvısı toplanmasıdır. Özellikle uzun ve sarkık kulaklı köpeklerde sık görülen hastalığın oluşum nedeni, öncelikle kulak kepçesini etkileyen darbeler ve ezilmelerdir.

Ayrıca şiddetli kaşıma, kavga sırasında yaralanma gibi nedenlerle de şekillenebilir.

Hastalığın gelişimi nasıldır?

Kulak kepçesi venalarını etkileyen her hangi bir nedene bağlı olarak deri altına kan ve lenf sıvısı toplanır. Genellikle tek taraflı görülmekle birlikte her iki kulakta da şekillenebilir.

Hastalığın belirtileri nelerdir?

Klinik olarak kolay teşhis edilen hastalığın karekteristik belirtisi kulak kepçesinin iç veya dış yüzeyinde (çoğunlukla dış yüzey) gergin bir şişkinliktir.

Başlangıçta küçük olan ancak kısa sürede büyüyen bu şişkinlik palpe edildiğinde ağrı tespit edilebilir. Başını sürekli sallamak ve kaşımak ister. Buna bağlı olarak kulak kepçesinde yaralanmalar olabilir.

İlerleyen evrelerde hematom, yoğunlaşmaya bağlı olarak hamur kıvamını alabilir. Hacim artışına bağlı olarak kulak kepçesi ağırlaşır ve aşağıya sarkar. Başını hematomlu kulağın olduğu yöne doğru eğik tuttuğu gözlenir.

Hastalık hangi ırklarda görülür?

Tüm köpek ırklarında şekillenebilir. Ancak Cocker, Pointer, Setter, Labrador, Golden Retriever gibi uzun ve sarkık kulaklı ırklarda daha sık görülür.

Hastalığı hazırlayıcı faktörler nelerdir ?

Kaşıntılı deri hastalıkları ve kulak hastalıkları, kulağa yapılan enjeksiyonlar veya hatalı puksiyonlar oluşumunu kolaylaştırır.

Sonuç

Genellikle operatif olarak tedavisi yapılır. Ancak nüksetme oranı yüksek olan bir hastalıktır. Bu nedenle tedavisi sırasında kulağını sallamasına engel olacak tüm tedbirler alınmalıdır.

Sürekli tekrarlayan durumlarda kulak kafaya bandajla sabitlenerek uzun süre korunmalıdır.