Pancreatitis (Pankreas Yangısı)

Pancreatitis (Pankreas Yangısı)
Hastalığın tanımı

Pankreas, hayati öneme sahip enzim ler üreten bir salgı bezidir. İki ana fonksiyonu vardır. Birincisi insulin salgılayarak vucudun şeker metabolizmasını düzenlemek, ikincisi ise pankreatik enzimleri üreterek sindirime yardımcı olmaktır. Pankreatitis, pankreasın görevini yapamayacak şekilde yangılanmasıdır.

Hastalık sebebi nedir?

Bazı ilaçlar (bilhassa kemoterapik),
FIP (Feline İnfeksiyöz Peritonitis) ve Toxoplazmozis,
Böbrek hastalıkları,
Bölgeye baskı yapan tümörler,

Hastalığın belirtileri nelerdir?

Hastalığın belirtileri kedilerde pek fazla görülmez. Bununla beraber hafif bir iştah kaybı, zaman zaman kusma ve vücutdan su kaybı nadir de olsa göze çarpar.

Eğer pankreastaki rahatsızlık çok büyükse enzimlerin serbest kalması ile birlikte, hem pankreas hem de çevre dokular çok fazla tahribata uğrar,

Ağır vakalarda 24 saat içinde ölüm ortaya çıkabilmektedir.

Kronik olan ve tekrarlayan vakalarda dışkı genellikle ishal ve yeterince sindirilmemiş olarak çıkar ve kilo kaybı göze çarpar.

Nasıl önlem alabiliriz?

Erken teşhisin bilhassa akut formda hayati bir önemi olduğundan bu gibi vakalarda doktora gitmekte gecikmemenin hayati bir önemi vardır.

Eğer tedavinin üzerinde yeterince durulmazsa yada bir komplikasyon oluşursa (karın boşluğunda sıvı toplanması, dolaşım bozukluğu veya kalp problemleri gibi) ölüm olabileceği akıldan çıkarılmamalıdır.

Mümkün olduğu kadar ev yemeklerinden özellikle soslu, baharatlı ve aşırı yağlı gıdalardan uzak tutulmalıdır.

Eğer olay enzim yetmezliği ile ilgili bir durumsa kolay sindirilebilir hazır mamalar veya yemeğine dışardan düzenli bir şekilde enzim türü ilaçlar katılması gerektiğini unutmayın.