Peru Tüysüz Köpeği

Temel Özellikleri
Apartman yaşamına uygun, son derece oyuncu, hassas, eğitilmesi kolay bir ırktır. Sadece başının üst kısmında tüyler vardır, bazıları tamamen tüysüz olabilir. Cildi son derece hassastır, özel bakım ister. Güneş ışığından korunmalıdır.

Neler Yapar?
Koşmayı çok seven bir ırktır ve hızlıdır. Kokusuz bir köpek olduğundan evde yaşamaya son derece uygundur. Tüysüz olmasının bazı avantajları var gibi görünse de, cildinin hassasiyeti göz önüne alınırsa dezavantajı daha çoktur.

Derisi mutlaka korunmalıdır. Hatta kışın köpekler için üretilen özel giysilerden giydirilmelidir. Mümkün olduğu kadar güneşin etkisini nispeten yitirdiği saatlerde egzersiz için çıkarılmalıdır.

Son derece zeki, iyi huylu bir ırktır. Oyuncu ve sıcakkanlıdır. Sevilmeye ihtiyaç duyar.

Tarihçesi
Bu ırk için de de—gıs—ik senaryolar mevcuttur. Bazı otoriteler Peru Tüysüz Köpeğinin Asya yerlileri tarafından 2000, 3000 yıl önce Güney Amerika’ya getirildiğini söyler. Bir başka söylemse ırkın kökeninin çin Creste Köpeği olduğudur.

Familya:Avı işaret eden köpek

Diğer Adları: Perro sin Pelo del Peru, Moonflower Dog, Perro Flora, Chien nu du Pérou, Peruanischer Nackthund, Peruvian Hairless Dog, Perunkarvatonkoira, Peruu Inca Orhideekoer, Inkade Orhideekoer, and Peruaanse Haarloze Hond

Rengi:Pembe veya gri benekli olmak üzere bir çok renkte olabilir.

Çıkış Yeri:Peru

Çıkış Tarihi:1500’ler

Orjinal İşlevi:Avı işaret eden, gözcü

Günümüzdeki İşlevi:Evde yaşama uygun, sıcakkanlı arkadaş

Ortalama Ömür:10-12 yıl

Kilo Erkek/Kilo Dişi:14-23/12-18 kg

Boy Erkek/Boy Dişi:51-65/50-58 cm

Egzersiz İhtiyacı:
Enerji Seviyesi:
Taranma İhtiyacı:
Eğitilebilirlik
Oyunculuk:
Sıcakkanlılık:
Bekçilik:
Koruma:
Köpeklerle Dostluk:
Hayvanlarla Dostluk:
Çocuklarla Dostluk:
Yabancılarla Dostluk:
Sıcağa Dayanıklılık:
Soğuğa Dayanıklılık: