St. Bernard (Saint Bernard)

Temel Özellikleri
St. Bernard güçlü bir başı olan, iri, dayanıklı ve kaslı bir köpektir. Saint Bernard’ın insanlarla arası çok iyidir. İtaatkar, son derece sadık, sakin ve ataktır, ancak küçük köpeklerden genellikle hoşlanmaz. çığ felaketlerini önceden sezebilme yeteneği vardır.

Saint Bernard’ın uzun tüylerini geniş dişli bir tarakla sık sık taramak ve sert bir fırçayla fırçalamak gerekir. Bir avluda yaşıyorsa, her gün uzun yürüyüşlere çıkarılmalıdır.

Neler Yapar?
Bilindiği gibi eskiden Saint Bernard, misafirhanesinin yakınlarındaki karlarla kaplı geçitlerde kaybolan gezginleri ve dağcıları kurtarmak için kullanıldı. Günümüzde kendisinden neredeyse sadece insana eşlik etmesi için yararlanılır. Apartman hayatına uygun değildir. Bazıları hala çığ felaketlerinde kurtarma köpeği olarak eğitilmektedir.

Kökeni
Saint Bernard’ın kökeni çok eskilere uzanır. Tibet Mastiff’inden türetilmiştir. Bu durumda yaklaşık iki yüzyıl kadar önce Romalılar tarafından Alplere getirilen mastifflerle birlikte türetilmiş olmalılar.

Saint Bernard olarak ilk kez 1000 yılı civarınden Büyük Saint Bernard Geçidi’nin yakınlarındaki Saint Bernard de Menthon Misafirhanesi’nde ortaya çıktı. Ke—sıs—ler muhtemelen eski mastiff cinsi köpekleri Great Dane ve Büyük Pyrenee cinsi köpeklerle çiftleştirdiler.

Dikkatli ve sürekli bir melezleştirme sonucunda ortaya heybetli bir köpek çıktı. Bu köpeğin görüntüsü ilk kez 1350’de bir İsviçre hanedan armasının üzerinde görüldü. Kurtarma köpeği olarak kullanılması ve şöhret kazanması 17. yüzyılın ortalarında başladı. Daha sonra bütün dünyada sevilen bir köpek türü haline geldi.

Saint Bernard cinsi köpekler temel kökenleri ve karakteristik özellikleri aşağı yukarı aynı olmakla beraber kendi içlerinde iki cinse ayrılırlar. Bu farklılık en belirgin olarak tüy özelliklerinden gözlenebilir.

Kısa Tüylü Saint Bernard’ın çok kalın, kısa, parlak ve vücudunu sıkıca saran tüyleri vardır. Saint Bernard’ın tüylerinde kar tutmak gibi bir sorunu vardır, bu sorun Kısa Tüylü Saint Bernard’da görülmez.

Familya:çiftlik köpeği, koyun sürüsü koruma köpeği, mastiff

Diğer Adları: St. Bernhardshund, Alpine Mastiff, Senbernar, Senbernard

Rengi:Beyaz ve kızıl; beyaz ve kızıl veya benekli; göğsü, ayakları, kuyruk ucu, burun etrafı, ensesi ve/veya boyun etrafı beyaz; kulakları ve çehresi koyu renk olabilir.

Çıkış Yeri:İsviçre

Çıkış Tarihi:Orta çağ

Orjinal İşlevi:Arama ve kurtarma, yük arabası çekici

Günümüzdeki İşlevi:Arkadaş

Ortalama Ömür:8-10 yıl

Kilo Erkek/Kilo Dişi:54-91/54-91 kg

Boy Erkek/Boy Dişi:69-71/61-66 cm

Egzersiz İhtiyacı:
Enerji Seviyesi:
Taranma İhtiyacı:
Eğitilebilirlik
Oyunculuk:
Sıcakkanlılık:
Bekçilik:
Koruma:
Köpeklerle Dostluk:
Hayvanlarla Dostluk:
Çocuklarla Dostluk:
Yabancılarla Dostluk:
Sıcağa Dayanıklılık:
Soğuğa Dayanıklılık: